Diyetinizi anti-enflamatuar yapmak için kolay ayarlar, hızlı

Diyetinizin ne kadar iltihaplı olduğunu hiç düşünmediyseniz, yalnız değilsiniz. Bu, yediğiniz şeylerde çok sayıda kalori veya doymuş yağdan ne kadar daha az konuşulma eğilimindedir. Ancak işte bu yüzden düşünmeye değer: Bazı gıdalar, zamanla artrit, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi büyük sağlık sorunlarına bağlı olan vücudunuzda kronik düşük iltihaplanma seviyelerine neden olabilir.

Aynı zamanda sizi en iyi şekilde daha az hissettirebilir. Vanessa Berenstein, “Enflamasyon, vücudunuzun zararlı bir şeyi ele almanın normal bir yoludur, ancak zaman içinde çok fazla varsa, sindirim sorunlarına neden olabilir, yorgun hissetmenizi ve beyin sisi getirebilir” diyor Vanessa Berenstein. “Cilt sorunları veya tıkanıklık gibi şeylerle bile sonuçlanabilir.”

Her şey oldukça korkutucu geliyor, ancak iyi haber şu ki, gıda ile ilgili iltihabı azaltmak için diyetinizi tamamen elden geçirmeniz gerekmiyor. Sadece en yaygın suçluları azaltmanız gerekiyor. Berenstein, “Hangi yiyeceklerin iltihaplanmaya neden olduğu herkes için farklı” diyor. “Ama birçok insan için iltihaplanma eğilimi gösteren bazı yiyecekler var.” Bunlardan kaçının ve kronik iltihabı azaltma yolunuzdasınız. Bu küçük ince ayarlarla başlayın:

Ekstra virgin zeytinyağını kanola yağı yerine yağınız yapın. Kanola yağı sağlıksız değildir, ancak tüm yemeklik yağlarından, ant-enflamatuar etkiler de dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararına sahip olduğu gösterilen en yüksek güçlü antioksidanları içerir. Ve evet, yemek pişirmek güvenli! Bu yüzden, sebzelerinizi kızartmak, balıklarınızı ızgara yapmak ve salataya çırpmak için kullanın.

Hamburger’ınızı bir somon burgerine dönüştürün. Kırmızı et lezzetli olabilir, ancak çok fazla yemek (özellikle sosis halinde işlenirse) daha yüksek iltihaplanma seviyelerine bağlıdır. Öte yandan, somon gibi yağlı balıklar, tam tersi etkiye sahip olan daha yüksek seviyelerde omega 3 yağ asitleri içerir.

Öğleden sonra soda köpüklü bir su yapın. Kola kutusundaki şeker, vücudunuzdaki daha yüksek iltihaplanma seviyelerine bağlıdır. Ve formda olmak sizi korumaz: Soda, başka türlü sağlıklı insanlarda bile iltihaplanmada bir artışla bağlantılıdır.

Patates kızartması yerine meyve bir tarafı servis edin. Sadece tek bir yüksek yağlı yemek, enflamatuar bir tepki başlatabilir, bu da büyük kızarmış patates yığınını o kadar sağlıklı olmayan bir fikir haline getirir. Bunun yerine, sandviçinize meyvelerle dolu renkli bir meyve salatası ile servis yapın. Araştırmacılar, dahil ettikleri polifenollerin iltihabı düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

Sandviçinizi beyaz yerine tam buğday ekmeğinde yapın. İşte rafine tahıllar üzerinden tam tahıllar seçmek için başka bir neden: Araştırmalar, bu minimal dağınık tanelerle vücudunuzdaki iltihabı azalttığını gösteriyor. Neyse ki, bu günlerde makarnadan pizza hamuruna kadar her şey tam bir buğday çeşidinde geliyor, bu yüzden en sevdiğiniz yemeklerden vazgeçmenize gerek yok.

Gününüzü bir kare bitter çikolata ile bitirin. Muhtemelen gününüze biraz çikolata eklemek için çok fazla ikna olmanız gerekmez, ancak bu zengin tedavi, diğer faydaların yanı sıra iltihabı azaltabilecek flavonoidler adı verilen antioksidanlarla doludur.

Eğer içmeyi seçerseniz, bira yerine kırmızı kırmızı şarap alın. Bir bardak Merlot, Pinot Noir veya diğer kırmızı şarap, iltihap seviyelerini düşürmenin en lezzetli yollarından biridir. Sadece daha fazlasının daha fazla olmadığını unutmayın. Berenstein, “Günde bir bardak faydalı, ancak bunun tam tersi bir etkisi var” diyor.

Bu bilgiler sadece eğitim amaçlıdır ve tıbbi tanı veya tedavinin yerini almaz. Bir sağlık problemini veya durumu teşhis etmek veya tedavi etmek için bu bilgileri kullanmamalısınız. Diyetinizi değiştirmeden, uyku alışkanlıklarınızı değiştirmeden, takviyeleri almadan veya yeni bir fitness rutini başlatmadan önce her zaman doktorunuza danışın.

Alice Oglethorpe

Alice Oglethorpe, Chicago, IL merkezli bir serbest yazar ve editördür. Sağlık, mutluluk, zindelik ve ilgisini çeken her şeyi kapsar. Çalışmaları O, Oprah Magazine, Self, Shape, Fitness, Redbook, Sağlık, Better Homes & Bahçeleri, Psikoloji, İyi Temizlik ve daha fazlasında yer aldı.

Posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published.