Vaka çalışması: Vegan (yüksek soy) Diyet Planı İndüklenen Hipogonadizm

Durum Çalışması: Vegan (Yüksek Soy) Diyet Planı Hipogonadizm
Anthony Roberts tarafından

ABD’li yetişkinlerin yaklaşık% 3’ü asla et, kümes hayvanları, balık/deniz ürünleri yemez. Bu vejetaryenlerin yaklaşık 1/3 ila 1/4’ü veganlardır, yani asla balık, kümes hayvanları veya et yemenin yanı sıra, aynı şekilde süt, yumurta ve bal yemezler ve vegan olarak sınıflandırılmıştır. Yakın zamanda yayınlanmış bir araştırma çalışması, erektil disfonksiyon, libido kaybı yaşayan 19 yaşındaki bir erkeğin, vegan diyeti ile birlikte soya ürünlerinin aşırı tüketimi nedeniyle testosteronun azalmasını belgelemektedir.

Vegan diyetinin kesilmesinden sonra cinsel işlev için tipik parametrelere dönmesi bir yıl aldı.

Beslenme. 2011 Şubat 23. [Baskının önünde epub]
Hipogonadizm ve soya ürün tüketimi ile bağlantılı erektil disfonksiyon.

Siepmann T, Roofeh J, Kiefer FW, Edelson DG.

Otonom ve periferik sinir bozuklukları merkezi, Beth İsrail Tıp Deaconess Merkezi, Harvard Tıp Okulu, Boston, Massachusetts, ABD.
Soyut

Önceki araştırma çalışması, soyanın yanı sıra aktif bileşenleri izoflavonların yararlı etkileri üzerine odaklanmıştır. Örneğin, soya kullanımı daha düşük kardiyovasküler ve meme kanseri riskleri ile bağlantılıdır. Bununla birlikte, östrojen benzeri özellikleri nedeniyle izoflavonların olumsuz etkilerini gösteren raporların sayısı artmıştır. Vegan tarzı bir diyette büyük miktarlarda soya bazlı ürünlerin yutulmasından sonra, libido kaybının yanı sıra beklenmedik libido kaybının yanı sıra beklenmedik bir şekilde libido kaybının başlangıcı olan sağlıklı bir adamın durumunu sunuyoruz. Serbest ve genel testosteronun kan seviyeleri ve dehidroepiandrosteron (DHEA), inceleme için ön sunumda alınmış ve vegan diyetinin kesilmesinden sonra sürekli olarak 2 y kadar izlenmiştir. Serbest ve genel testosteron kan konsantrasyonları ilk başta azalırken, DHEA artmıştır. Bu parametreler vegan diyetinin kesilmesinden sonra 1 y içinde normalleşti. Testosteronun normalleştirilmesi ve DHEA seviyeleri, semptomların sürekli arttırılması ile paraleldi; Vegan diyetinin kesilmesinden 1 y sonra tam cinsel fonksiyon geri kazanıldı. Bu durum, soya ürün kullanımının hipogonadizm ve erektil disfonksiyon ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bildiğimiz kadarıyla, bu, soya açısından zengin bir diyet tükettikten sonra azalmış serbest testosteronun ve artan DHEA kan konsantrasyonlarının bir kombinasyonunun ilk raporudur. Bu nedenle, bu durum, izoflavonların seks hormonlarının düzenlenmesinde ve ilişkili fiziksel değişikliklerin etkisini vurgulamaktadır.

Telif Hakkı © 2011 Elsevier Inc. Tüm hakları saklıdır.
PMID: 21353476 [PubMed – Yayıncı tarafından sağlandığı gibi]

kaynak

Leave a Reply

Your email address will not be published.