Kafa yaralanmalarına maruz kaldığınız bir spor?

Matt Weik tarafından

Başlık okurken, sporcuların sporun bir parçası olarak kasıtlı olarak kafa/beyin hasarına neden olduğu bir spor var. Peki, bir tür. Birçoğu bahsettiğimiz sporun futbol olduğuna inanıyordu – ama yanlış olursunuz. Spor, gerçekten futbol – dünyanın en önemli sporu olarak biliniyor.

Şimdi herkes futbolcularla en ufak bir temastan sahada (tarla) sallamak için dalga geçmeye başlamadan önce, sadece eldeki konuya – baş yaralanmalara odaklanalım. Oyunun sayabileceğimden daha fazla kez gerçekleşen bir kısmı, “başlık” olarak anlaşılan şeydir. Burası, bir sporcunun ayakta dururken veya atlama sırasında futbol topunun yolunu yönlendirmek için başını kullandığı yerdir. Futbol oynayanlar için büyük olasılıkla “ah ha” anı yaşıyor. Hiç futbol oynamamış olanlar için, birisinin size bir küre tekme attığına inanın ve kollarınızı durdurmak için kullanamazsınız, böylece başınızı hareket etmek ve topu yeniden yönlendirmek için kullanırsınız. Çoğu zaman, bu küre biraz hızda olabilir. Sorun burada yatıyor.

Bununla birlikte, futbolcuların bir oyuncuyla çarpışarak veya başları çim/çimlere çarpması gibi kafa travmalarına yol açabilmelerinin başka yolları da vardır. Araştırmacılar, futbolcuların başlıktan geldiğine inandıkları sarsıntı benzeri semptomlarda bir artış gösterdiğine dair göstergeleri görüyorlar. Söz edilen araştırma çalışması, başlığın herhangi bir beyin hasarına veya uzun süreli etkilere neden olup olamayacağını kesin olarak belirleyemezken, başlığın kısa vadede sarsıntı veya sadece sarsıntı benzeri semptomlara neden olabileceğini belirleyebilirler. Bu nedenle, araştırmacılar bunun ne kadar yaygın olduğu ve semptomların tam olarak ne kadar zayıf olduğu endişesine göz atmaya başladılar.

Araştırmanın “hedefi”…
Araştırma çalışmasının amacı, futbolcuların beynini korumak ve futbol topuna tekrar tekrar başlayarak onlara herhangi bir tehlike olup olmadığını görmek. Bu nedenle, NY araştırmacıları New York’ta yaşayan amatör yetişkin futbolcular (her ikisi de erkek hem de 18 yaş ve 55 yaş arasındaki kadınlar) için bir internet anketi oluşturdular. Araştırma çalışmasına katılanların% 80’inin erkek olduğunu belirttiler. 2013 ve 2014 yılları arasında 470 tamamlanmış anket elde edebildiler. Anket, katılımcılara önceki iki haftalık bir süre içinde tam olarak kaç kez futbol oynadıklarını sordu. Aynı şekilde, bir futbol küresine kaç kez yöneldiklerini ve bir oyun programı sırasında tam olarak kaç kez kafaya ya da bir oyuncu daha yanlış bir grev yaptıklarını sordular. Her bir özelliğe son iki hafta içinde her türlü baş dönmesi, ağrı belirtisi yaşayıp yaşamadıklarını veya herhangi bir noktada bilincini kaybettiklerini sorarak anketi tamamladılar.

Anketler daha fazla bakıldığında, anketi tamamlayan Guy’un% 37’sinin gerçekten de kazara başlarına biraz çekim yaptıklarını keşfettiler. Bu sayı,% 43’ünün% 43’ünü ve gereksiz yere rakiplerden veya yerden çekimler yaparak anketi tamamlayan kadınlara göre arttı. Bir sonraki keşif son derece yüksek görünüyordu, ancak anketi tamamlayan adam, 14 günlük zaman diliminde yaklaşık 44 kez futbol küresine yöneldiklerini ve kadınların ortalama 27 kez ortalaması olduğunu belirtti. Şok olarak gelen bir şey, ancak gerçekten olmamalı, katılanlar tarafından belirtilen sarsıntı benzeri semptomlardı. Çalışmanın sonuçlarına göre, bireylerin% 20’si, iki haftalık zaman diliminde futbol oynadıktan sonra orta ila ciddi sarsıntı benzeri semptomlara sahip olduklarını belirtti. Bu, tamamlanan 470’den 94 anket.

Okuldaki gençler olarak bile futbol oynayan hepimiz için ne kadar hasar verilebileceğini sorgulamanızı sağlar. Oynadığımda çok sayıda futbol küresine başkanlık ettiğimi anlıyorum. Belki de bu benim hakkımda birkaç şeyi açıklıyor? Bununla birlikte, cidden, bilişim üzerindeki etkilerin ne olabileceğini sorguluyorum. Sarsıntı benzeri semptomlara sahip olduğum için aklımda olmasam da, o zaman kimse bu şeyleri bu günlerde olduğu kadar gerçekten aramıyordu. Çocukken baş ağrısı alıyordum, belki de bu, burada aradığımız şeyin denkleminin bir parçasıydı? Buna inandığınızda oldukça korkutucu. Kendi gençliğinize veya şu anda eğlence amaçlı veya profesyonel olarak futbol oynasanız bile inanın. Sarsıntı benzeri semptomlarınız olabileceğini keşfediyor musunuz? Eğer öyleyse, doktorunuz tarafından denetlenmek akıllıca olacaktır.

Sezon ne kadar sürüyor? semptomların yanı sıra?
Bu futbolculardan birkaçının Amou’ya dayanan bazı uzun süreli bilişsel sorunlara sahip olabileceğini belirtmek risksizdir.Çektikleri kafaya kazara çekimler veya yöneldikleri genel alan sayısına. Bu sporculardan birkaçının karşılaşabileceği uzun süreli sonuçlara bakmak için daha fazla araştırma çalışması yapılmalıdır. Bir oyunda küreye başkanlık etmek zor olsa da, mülkiyeti korumak veya hedefe atış yapmak için bunu yapma şansı verilirse, kimsenin kazara isabet sayısını durdurabilmesi veya en aza indirmesi daha olası değildir. Yerden ya da rakipten gidin – sadece oyunun bir parçası. Araştırmacıların geri döndüğü anketlerin% 20’si için sarsıntı benzeri semptomlar meydana gelirse, bu, milyonlarca olmasa da binlerce futbolcu için ne anlama geliyor? Tam olarak kaç tanesi yan etkiler yaşıyor? Yıl boyunca oynayanların yanı sıra, bu uzun süreli bilişleri için ne anlama gelebilir?

NFL’den yapılan çalışmalara baktığımızda, sürekli olarak sarsıntıların oranını nasıl en aza indireceklerini ve oyunda kafaya vuruşları tam olarak anlamaya çalışıyorlar. Araştırma çalışması için biraz para da aynı şekilde, aynı sonuçların kafasına tekrarlanan isabetlerle yer alabileceği ve beynin etrafında tıkanan spor gibi sporların arkasına konulmalıdır.

Kaynak:
Bu makaleden materyaller FoxNews.com’da keşfedildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.