Bir spor salonu sıçan

yerine vücut geliştirmeci nasıl olunur, bazı insanların daha fazla kas inşa etmesinin ve diğerlerinden daha fazla yağ kaybetmesinin bir nedeni olmalıdır. Başka bir deyişle, eğer eşit derecede yetenekli iki kişi egzersiz yapmaya başlarsa… neden önemli bir ilerleme kaydeder ve diğeri bir spor salonuna ait değiller gibi görünüyor? Bu sadece rastgele bir olay mı – meşhur, “Genetiğiniz fiziğinizi belirleyin ”?

Sadece o gün daha çok eğitilmiş olan kişi mi? Sadece bir kişinin kendilerine meydan okumak için diğerinden daha büyük bir arzusu vardı mı?

Genetik, fırsat ve arzu gibi şeylerin çoğu vücut geliştiricinin sonucuna katkıda bulunduğundan emin olmak için, ancak yaz döndüğünde altı paketi kimin göstereceğini belirlemede büyük bir rol oynayan başka bir faktör – genellikle görünmeyen – var.

Ve bu faktör “spor salonu stratejisi”.

Yani –

Dahası… eşit yetenekli iki vücut geliştirici arasındaki yüksek bir yüzdede, “daha akıllı” oynayan kişi belirledikleri hedeflere ulaşacaktır.

Aslında, “daha akıllı” oynayarak sadece eşit yetenekli insanlara karşı daha fazla ilerleme kaydetmeyeceksiniz, aynı zamanda sizden “genetik olarak daha iyi” insanları aşacaksınız! (Yani sıska erkekler doğal olarak kaslı insanlardan daha büyük olabilir.)

Yıllar boyunca suçlu olduğum bir şey ve gördüğüm neredeyse her vücut geliştiricisinin de düştüğünü gördüğüm bir tuzak, zaman, enerji ve parayı teknik olarak iyileştirmeye, ancak stratejik olarak değil.

Başka bir deyişle: Çok fazla kaldırıcı, bunları kullanımımızı iyileştirmeden kullanılan ağırlığımızı geliştirmeye çalışır.

Size mükemmel bir örnek vereceğim:

Tony 5 yıldır yerel spor salonunda çalışıyor. Neredeyse tüm alanlarda asansörlerini geliştirdi. Daha güçlü ve başladığı zamandan daha büyük. Ama fiziği çok fazla değişmiyor. Tony bu yıl son 3 yılda aynı görünüyor. Spor salonunda vücut şekli çok değişen bir adam var, (sessizce) bir şey almakla suçlandığı noktaya kadar.

Neden? Bu adam, sağlam bir planla (genellikle önceden basılmış) spor salonuna geliyor. Hemen hızlı ve verimli bir şekilde planladığı antrenmanı yapmaya odaklanmıştır. Kronomiyesi, bu 2-3 saatlik antrenman yapmasına izin vermeyecek. Kesinlikle 60 dakika içinde spor salonuna girip çıkacak. Bir şey alınırsa, hemen akılda başka bir egzersiz var ve bunu yapıyor. Sonsuza dek aynı rutini yapmıyor gibi görünüyor.

Bu raporun geri kalanında konuşacağımız şey bu. 17 yıldan fazla vücut geliştirme ve spor salonunda neler olup bittiğini izledikten sonra geliştirdiğim zihinsel stratejiyi hızlı bir şekilde paylaşacağım.

Ben buna “Level sisteminizde herhangi bir vücut geliştiricisi nasıl yapılır. B.E.A.T. kısaltmasını kullanıyorum. Bu kazanan sistemin dört kritik adımını göstermek için. Her B, E, A ve T harfi dört adımdan birini temsil etmek için…

B: Egzersizlerinizde sistematik olun.

Başka bir deyişle, bir oyun planı ile spor salonuna gelin. Hangi egzersiz yapmak istediğinize – hem setler hem de tekrarlar – temel bir fikre sahip olun. Zihinsel olarak antrenmanı yapmaya hazırlanın. Birçok insan bunu yapmadan önce tüm bacak rutinine görsel olarak gidecek. Ne yapmak istediğinizi bilerek spor salonuna tam olarak gidin. İlerlemenizi bir dergide izleyin. Sizin için neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını bilin. Çalışan şeyleri saklayın, yapmadığı şeyleri terk edin.

E: Odağınızın kontrolünü oluşturun.

Konsantre olun ve spor salonuna ve spor salonundan çıkmaya odaklanın. Sohbeti daha sonra kaydedin. Odağınızın kontrolünü (konsantre) ne kadar çok kurabilirseniz, antrenmanlarınız o kadar iyi olur ve daha az çılgınca olursunuz. En çok dikkat gerektiren alanlara ve daha az olmayanlara konsantre olabileceksiniz. Daha iyi odak, etrafta ayakta daha az zaman harcamasına yol açar.

C: Zayıflığınıza saldırın.

Her insanın zayıf veya geciken bir vücut kısmı vardır. İşiniz zayıflığınızın ne olduğunu belirlemek ve alanı mümkün olduğunca sık iyileştirmektir. Zayıf buzağılarınız var mı? Spor salonundan ayrılırken bir sonraki düşünce olarak değil, buzağıları kararlılıkla tren edin. Göğsünüz zayıf noktanızsa, o zaman odaklanın. Gecikmeli vücut parçalarınızı getirin ve onları bir öncelik haline getirin. Kollarınız zaten çok büyükse, kol egzersizlerini atlayın ve en zayıf vücut kısmınıza odaklanın.

T: Gerektiğinde geçiş.

Egzersiz rutinlerine sahip olmak harika – ve çoğu zaman bir cazibe gibi çalışıyorlar. Ancak, yapmadıklarında ne olur? Tabii ki B planına gidiyorsun! Bazı şeyler oluyorsa önceden ne yapacağınızı hazırlayın. “Eğimli tezgah alınırsa, İsviçre topuna geçeceğim ve onlara push-up’ları takip edeceğim” gibi bir listem var.

Öğrenilmesi gereken önemli şey şudur: Tipik sporcularınızın üstesinden gelirseniz, genellikle bunları aşarsınız. Özellikle eşit beceri seviyesindeydiyse. Ve birçok durumda genetik olarak sizden daha iyi olsalar bile.

Bugün spor salonuna gidin, ancak sadece spor çantanızı yanınıza almayın. Stratejinizi de alın. Bu senin gerçek gizli silahın.

* Bu makale IronMagazine.com’a özeldir, önceden rıza olmadan herhangi bir biçimde çoğaltma kesinlikle prohibi’dir.Ted.

Fitness ve Vücut Geliştirme için Yeni Başlayanlar Rehberi

___________________________________________________________________________Marc David, bir vücut geliştiricisi, yazarı ve “Yeni Başlayanlar Fitness ve Vücut Geliştirme Kılavuzu” (BGFB) yazarıdır: Her yeni başlayanın bilmesi ama muhtemelen bilmediği şeydir. Marc 20’den fazla makale yazdı ve çeşitli sağlık ve fitness web sitelerinde yer aldı. Marc’ın vücut geliştirme, kilo kaybı ve eğitimine ilişkin görüşlü ve bilgilendirici makaleleri düzenli olarak şunlardır: www.freedomfly.net

Leave a Reply

Your email address will not be published.