Anabolik steroid döngüsü akne bakterilerini süper akne bakterilerine dönüştürür

Anabolik steroidlerin kullanımı, akne geliştirme şansını artıran propionibacterium acnes’in büyümesini uyarır. İran’daki araştırmacılar bunu keşfetti ve son zamanlarda bunu yazdık. Ancak dermatolog Csaba Kiraly tarafından 1988’de yaptığı eski bir çalışmayı kazdıktan sonra, bunun tüm hikaye olmadığını düşünüyoruz. Bu çalışma, steroidlerin propionibacterium acnes’i sıradan sivilce bakterilerinden yaygın akne bakterilerine dönüştürdüğünü düşündürmektedir.

Ders çalışma
Propionibacterium acnes
Kiraly, alnından ve 7 erkek kimyasal vücut geliştiricinin küçük örnekleri aldı ve bakterileri onlardan çıkardı. Araştırmacı, bir steroid döngüsüne başlamadan hemen önce [Hafta 0], kursun yarısında [4. Hafta] ve son gün [8. hafta] önce örnek aldı.

Ders çalışma
Araştırmacılar, hepsi birkaç yıldır kuvvet antrenmanı yapan 20 erkek öğrenciyi denediler. Erkekleri bacak eğitimi egzersizleri ile adımlarına koydular: çömelme, ölü lifler ve bölünmüş kotlar.

Dozlar – günde mg cinsinden – aşağıda gösterilmiştir. Çağdaş standartlara göre dozlar mütevazıdır. Buna rağmen, yalın vücut kütlesi ve yağ yüzdesi üzerindeki etkiler, steroidlerin günümüzde bildirdiği etkilerden çok farklı değildi.

Kiraly, toplam 44 farklı propionibacterium acnes suşunu buldu – artı 2 Priopionibacterium avidum suşu. Laboratuvarında daha sonra akne gelişiminde yer alabilecek bir dizi bakteriyel enzimin aktivitesini ölçtü.

Sonuçlar
Kiraly ile başlamak için, yağ asitlerine ve gliserol içine bölünen bir enzim olan lipaza baktı. Propionibacterium Acnes, bu enzimi, çevreyi o kadar asidik hale getirmek için kullanır, diğer, benign bakteriler hayatta kalamaz. Kiraly, steroid kullanımının bu enzim üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulamadı.

Kiraly, steroid kullanımının hiyalüronidaz enzimi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkileri buldu. Bu enzim, bağ dokusu fiberlerini esnek ve geçirgen hale getirir. Propionibacterium acnes, kendini cilde gömmek için hiyalüronidaz kullanır.

Yukarıdaki şekil, propionibacterium acnes’in steroid döngüsü sırasında çok daha fazla hiyalüronidaz üretmeye başladığını göstermektedir. Bu muhtemelen bakterilerin cilde çok daha derin nüfuz edebileceği, yeni koloniler çok daha kolay oluşturabileceğini ve savaşmak için çok daha zorlu olduğu anlamına geliyor.

Çözüm
Çizgiler arasında okumak, Kiraly’nin keşfettiği etkinin steroid kullanırken akne gelişiminde rol oynadığından şüphelendiğini görebilirsiniz. Yine de tam olarak emin değil – hyaluronidazın gelişmiş aktivitesi ile gerçek akne arasında bir ilişki kuramadı. Ancak bu, deneyindeki az sayıda konudan kaynaklanabilir.

Kiraly, steroidlerin çok daha fazla hiyalüronidaz üretmeye başlamak için propionibacterium acnes’i nasıl indüklediğini incelemedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.