Akne ve Beslenme Hakkında Her Şey

Akne ve Beslenme Hakkında Her Şey
Krista Scott-Dixon tarafından

Özet: Akne çok faktörlü bir hastalıktır. Her durum benzersiz olsa da, tüm yiyecekleri yiyerek cilt çıkarma olasılıklarınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz; iltihabı ve stresi azaltmak; büyük bir yağ asidi dengesi elde etmek; En kötü suçluları kesmenin yanı sıra: buğday, şeker ve süt ürünleri.

Akne nedir? Cilimiz vücudumuzdaki en büyük organdır ve bir dizi katman ve bileşenden oluşan karmaşık bir ekosistemdir.

Cilt yarı geçirgendir, yani bizimle birlikte çevremiz arasında bir bariyer olmasına rağmen, bazı şeyler de içeri girebilir. Ter bezleri ve saç kökleri açıklıklar sağlar.

Saç, dermisin altındaki en derin tabaka olan subkutan tabakadaki derin köklerden kaynaklanır. Bu saç kökleri, hem saçları hem de cildi yağlayan yağlı bir bileşik olan sebum salgılayan yağ bezleri ile eşleştirilir. (Bu yüzden saçlarınız çamaşır yıkmazsanız yağlı hale gelir.) İnsan sebumu öncelikle trigliseritler (%40-60), serürler (%19-26), squalen (%11-15) ve ayrıca az miktarda kolesterol.

Ellerimizin yanı sıra ayaklarımızın tabanları hariç, vücudumuzun etrafında saç köklerimizin yanı sıra yağlı bezlerimiz de var.

Akne, gözenekler eski cilt hücreleri ile tıkandığında gelişir, bu da cilt yağlı olduğunda ve cilt hücreleri birbirine yapıştığında daha olasıdır. Aynı şekilde cilt artı sistemik inflamasyonda yüksek bakteri seviyelerimiz varsa, kendimiz tam teşekküllü bir akne partimiz var.

Akne vulgaris, çoğumuzun bildiği ve neredeyse tüm akne hesaplarına aşina olduğumuz akne türüdür.

Sivilce’ye ne katkıda bulunur?

Böylece, gözenekleri tıkayan ve/veya enfeksiyonun yanı sıra iltihabı üreten veya kötüleştiren her şey katkıda bulunur. Akne üretimindeki önemli oyuncular:

-Cilt tarafından aşırı sebum (yağ) üretimi
-Cilt Hücrelerinin Rapid Bölümü
-Temeryed cilt hücresi ayrımı ve ölüm
-Cilt yüzeyinde bacteria
-Tahrik edici cevap

Yediğimiz yiyeceklerin yanı sıra vücut yağ hücrelerimiz de sebum üretiminde, hormonlarda ve iltihaplanma işlevi oynar. Hormonal modifikasyonlar muhtemelen akne üzerinde en büyük etkiye sahiptir (doğum ilaçlarını, anabolik steroidleri ve ergenliği düşünün).

Hormonal faktörler

Büyüme hormonu ve IGF-1

Ergenlik döneminde akne sıklıkla testosteron ve östrojenlerden daha fazla büyüme hormonu (GH) ile ilişkilidir. GH, beyinden karaciğere gider ve büyüme faktörü-1 (IGF-1) gibi insülin salınımını tetikler. IGF-1, cilt hücresi büyümesini/bölünmesini, sebum üretimini, luteinize edici hormonun (LH) etkinliğini ve östrojen üretimini teşvik eder.
İnsülin ve glisemik yanıt

1958’de Kanada Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma çalışması, sivilceyi “cildin diyabet” olarak açıkladı. Endişelendiğim kadarıyla, 1950’lerden itibaren ne olursa olsun.

Yüksek insülin seviyeleri ve insülin direnci daha kötü akne ve daha fazla sebum ile bağlantılıdır (yan not: daha fazla vücut yağı daha fazla insülin direncine yol açabilir). İnsülini düşüren ve glikozu yöneten ilaçlar sıklıkla daha az aknenin yan etkisine sahiptir.

Androjenler

Akne şiddeti, vücuttaki genel androjen seviyeleri ile ilişkili görünmüyor. Aksine, androjenler sivilce hazırlama veya başlatma için izin veren bir işlev oynar. Bunun bir örneği PCOS’lu kadınlar veya anabolik/androjenik steroidler döngüsüne başlayan biri olacaktır. Bu insanlar sık sık dolaşımdaki androjenlerin yanı sıra IGF-1, daha düşük seviyelerde seks hormonu bağlayıcı proteinlerle birlikte yaşarlar.

Androjenler, hücreler yüksek seviyelerde androjen reseptörlerine sahipse cilt hücrelerini doğrudan etkileyebilir. Ayrıca, androjenler büyümeyi ve yağ bezlerinin verimliliğini artırabilir.

Çok fazla yiyecek tüketmek vücutta androjen salınımını teşvik eder. Hayvan gıdaları ve doymuş yağlar en büyük yanıtı alma eğilimindedir. Düşük yağ, daha yüksek lif diyetleri seks hormonu bağlayıcı protein seviyelerini artırabilir, bu nedenle dolaşımdaki ve dolaşımdaki serbest seviyeleri azaltabilir.
Enflamasyon ve Stres

Akne bir tür inflamatuar hastalıktır. Akne ile, enflamatuar hormonlar ve hücre sinyalleri yukarı regüle edilir – cilt enflamatuar aktivitenin bir kovanıdır.

Vücudumuz strese yanıt olarak kortizol salgılar. Kanıtlar, sivilceli kişilerin, özellikle yağ bezlerinde ifade edilen aşırı aktif bir kortizol sekresyon sistemine sahip olduğunu göstermektedir.

Böylece, stres (fiziksel veya genel yaşam stresi olsun) artı inflamasyon (stres tarafından mevcut veya sorulmuş olsun) sivilceyi daha da kötüleştirir.

Beslenme: Akneyi daha da kötüleştiren nedir?

Yeterli antioksidan vitamin ve mineraller

Düşük C vitamini, E, çinko, selenyum ve karotenoidler akneye katkıda bulunabilir. Bu besinler, cilt elastini parçalayan, kollajen yaratan ve cilt hasarını onaran serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Buradaki yakalama, bunları genellikle almanız gerektiğidir.Her türlü fayda olmaları için tüm yiyecekler.
İşlenmiş gıdalar

Veriler, işlenmiş gıdalar ve akne arasında karışık bir bağlantı göstermektedir. Büyük bir yemek yiyin ve büyük bir yemek yiyin ve büyük bir insülin var. İnsülin büyük fırsatları, her ikisi de akne katkıda bulunan androjen üretiminin yanı sıra doku büyümesinin yanı sıra büyük şeyler anlamına gelir.

Son derece işlenmiş ve pişmiş gıdalar sıklıkla oksidatif stresi ve iltihabı teşvik eden bileşikler içerir (her şeye bakınız ve kanserojenler). Yine, oksidatif stres ve iltihaplanma neredeyse her zaman kronik hastalığa katkıda bulunur.
Günlük

Süt kullanımı ve 1800’lerde başlayan sivilce arasında belirtilen ilişkiler olsa da, bazı veriler hiçbir ilişkilendirilmemektedir.

Süt, büyüme faktörlerinin, hormonların yanı sıra yavrulara özgü besinlerin bir karışımını sağlar. Hızlı büyüme bittikçe ve çocuk kendilerini besleyebilir, süt kullanımı durdurulur (iyi, insanlarda değil).

Süt gıdaları yüksek bir insülin yanıtı, vücuttaki hormon seviyelerini güçlendirmenin yanı sıra iltihaplanmayı değiştirir – istenmeyen akne sonuçlarına yol açan tüm faktörler.

İnek sütünün tüketilmesi, vücutta IGF-1 seviyelerini% 10-20 artırabilir. İnek sütünden IGF-1, bağırsaklarımızdaki sindirimin yanı sıra pastörizasyonun yanı sıra homojenleşmenin yanı sıra sağlam bir hormon olarak vücuda girebilir (inek ve insan IGF-1 aynı diziyi paylaşır).

Süt ve akne arasındaki istenmeyen ilişkiler fermente süt ürünleri ile fark edilmemiştir, çünkü belki de fermente süt ürünlerindeki bakteriler IGF-1 kullanır ve emmemiz için daha az bırakır.

Bazı profesyoneller, peynir altı suyu proteininin spesifik olarak teorileştirir, çünkü güçlü bir insülin promotörüdür. Betacellulin (süt gıdalarında keşfedilebilir) adı verilen bir bileşik, cilt hücresi bölünmesini artırabilir ve cilt hücresi ölümünü azaltabilir ve daha kötü akneye yol açabilir.
Alkol

Birçok çalışma alkol kullanımını sivilce ile ilişkilendirir.

GI disfonksiyonu ve gluten

Akne sıklıkla GI yolu disfonksiyonu ile ilişkilidir.

Aknesi olanların, şişkinlik ve kabızlık gibi gastrointestinal sorunları yaşama olasılığı daha yüksek olabilir.

Bağırsak sağlığı ve sağlıklı yaşam, kronik olarak stresli olduğunda sıklıkla azalır, bu da iltihaplanmaya ve hatta belki de sızdıran bir bağırsaklara yol açar.

Buğday glüten ve akne arasında bir bağlantı olabilir (yanı sıra gluten ve diğer cilt koşulları arasında). Bir ay boyunca tüm buğday kaynaklarından ve diyet planınızdan glutenden kurtulmayı düşünün ve bunun yardımcı olup olmadığını görün.

Beslenme: Akneyi daha iyi yapan nedir?

Akne büyük bir anlaşma. Genetik (anne daha büyük bir rol oynuyor gibi görünse de) etnik köken akneye katkıda bulunurken, her gün çevrimiçi olarak tam olarak nasıl önemli olduğumuz gibi görünüyor.

ABD’de insanlar akne ile savaşmak için tezgah üstü ürünlere 100 milyon dolardan fazla harcıyor. Yine de batı olmayan birçok popülasyonun hiç sivilce yoktur.

Bu nedenle, potansiyel olarak tehlikeli yan etkileri olan ilaçlara çok para harcayabilirsiniz… veya diyetinizi değiştirebilirsiniz. Diyet planınızı değiştirmek, bir başlangıç noktası olarak daha ucuz ve daha güvenli bir heckuva.
Bütün bitki yiyecekleri

Bütün bitkilere dayanan diyetler, biraz daha düşük IGF-1 seviyelerinin yanı sıra biraz daha yüksek IGF-1 bağlanma protein seviyelerine yol açabilir (vücutta daha az teklif edilen IGF-1 dolaşımına neden olabilir). Bu, sivilcenin azaltılmasına yardımcı olabilir.
Kalori kısıtlaması

Vücuda daha az yiyecek gelen daha az sebum üretimi ile bağlantılıdır.

Fitoöstrojenler

Soya gibi gıdalarda keşfedilen bu maddeler, akne oluşturan enzimlerin yanı sıra androjen oluşturmayı da engelleyebilir, ancak akne yardımcı olmak için önemli bir işlev oynamış gibi görünmektedir.
Kakao

Çikolata (en işlenmemiş formunda) ve akne arasında bir ilişki yok gibi görünüyor. Çalışmalar, bitter çikolatanın insülin duyarlılığını artırabileceğini ve cilt hidrasyonunun yanı sıra cilt için kan akışını artırabileceğini göstermektedir. (Bazı üreticiler cilt ürünlerinde çikolata sunarak bu çalışmalardan yararlanıyorlar. Jüri hala işe yarayıp yaramadığına dair hala dışarıda, ancak sizi koku alıyor.)
Omega-3 yağ

Ciltli yağ asitleri akne ilerlemesinde bir fonksiyon oynayabilir. Ayrıca, pro-enflamatuar batı diyet planı (büyük omega-6 yağları ile) akneyi olumsuz etkileme eğilimindedir. Yağ alımının dengelenmesi ve yeterli omega-3’lerin sağlanması genel cilt sağlığı için önemli görünmektedir. 1 gram EPA bir takviyeden (içinde tam olarak ne kadar EPA olduğunu görmek için balık yağınızı kontrol edin) akne tedavisi için yararlı olabilir.
GI Sağlığı

Yukarıda belirtildiği gibi, kötü GI sağlığı ve sağlığı akne ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Bütün yiyecekler, çözünür ve çözünmez lif, omega-3 yağlar, hindistancevizi ve brassica sebzeleri (karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, lahana, kohlrabi, vb.) Kısmen bağırsak sağlığı üzerinde avantajlı bir etkiye sahip olabilir, bağırsak motilitesi. (Aşağıdaki diyagrama bakın.) Fiber, aynı zamanda akneye katkıda bulunan aşırı hormonları atabilir..

Bunun yardımcı olup olmadığını görmek için bir ay boyunca buğday, süt ürünlerinden ve şekerden kurtulmayı düşünün. Tüm bunlar GI yolu problemlerinin yanı sıra akne, gluten enteropatisiyle güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

Ön/Probiyotikler

Bu, akne için antibiyotik kullanan herkes için özel bir ilgi oranı olabilir. Bağırsaklarımız, sayısız bakteriye ev ve bağırsak sağlığı ve sağlıklı yaşamı çıkmışsa, bu akne üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bunlardan yeterince gıdalardan ve/veya takviyelerden yeterli olmak, bağırsak sağlığı ve sağlıklı yaşamı geri getirmeye yardımcı olabilir ve akneyi azaltabilir.

Cilt hücrelerinin benzer şekilde, aşırı aktif bir bağışıklık sistemine işaret eden bağışıklık hücreleri olarak hareket ettiği keşfedilmiştir. İltihaplı cilt, iltihaplı vücut ve büyük olasılıkla iltihaplı bağırsak anlamına gelir.

Baharat

Birçok baharat (örn. Sinamon, zencefil, zerdeçal) ve taze otlar (örneğin fesleğen, kekik, sarımsak) anti-enflamatuar, anti-mikrobiyal ve bağışıklık artırıcıdır. Tarçın gibi baharatlar da insülini kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Yeşil çay

Yeşil çay, enzimlerin yanı sıra akne oluşumunda yer alan androjenleri bastırabilir. Aynı şekilde anti-enflamatuardır.
Ceviz/Badem

Bu fındıklar kan/cilt yağ asidi durumuna yardımcı olabilir ve kan şekerini yönetebilir. Tekli doymamış yağlar anti-mikrobiyal olabilir.

Koyu Çevre Dostu ve Mor Sebzeler/Meyveler

Bunlar akne savaşı anti-oksidanları ve iltihabı söndüren mineralleri içerir. Aynı şekilde, akne oluşturan enzimlerin yanı sıra androjen oluşturan enzimleri de inhibe edebilirler.
Serbest menzilli organik (veya meraklı) yumurta

Besleyici yem alan tavuklar (veya diğer küçük hayvanların yanı sıra böcekleri içeren daha iyi, serbest menzil), akneyi caydırmaya yardımcı olabilecek daha fazla besin-yoğun yumurta (avantajlı A vitamini ve omega-3 yağ asitleri dahil) yaratır. .

Domates

Bunlar vücuttaki IGF-1’i düşürebilir.

Resveratrol

Üzüm, kırmızı şarap, fıstık ve mulberries bulundu.

B5 vitamini (pantotenik asit)

Pantotenik asit ile takviye (her gün 500-1000 mg yeterli olmalıdır) oldukça etkili olabilir ve oral kontraseptifler ve retinoidler gibi endüstriyel reçeteli ilaçlara çok daha güvenli bir alternatif olabilir.
Çinko ve selenyum

Vücudumuzda keşfedilen tüm çinkonun% 6’sı cildimizde. Selenyum güçlü bir antioksidandır. Bunları gıda formatında almak en iyisidir.

Yüksek çinko yiyecekler arasında deniz ürünleri, yabani oyun, kırmızı et ve fındık bulunur. High-selenyum gıdalar arasında fındık (özellikle Brezilya fıstığı), balık, kümes hayvanları, et ve vahşi oyun bulunur.
Kim sivilce almaz?

Diyet planında kültürel değişimleri gözlemlemek, aynı şekilde bizi hangi gıdaların akne ile bağlantılı olabileceğini ima edebilir.

Akne, geleneksel diyetler yiyen batı olmayan popülasyonlarda görünmüyor. Buna Inuit, Okinawa Adalıları, Ache Hunter-Gatherers, Kitavan Adalıları ve Kenya, Zambiya ve Bantu’daki kırsal köyleri de dahildir.

Sivilce’nin neredeyse olmadığı kültürler arasında zımba yiyecekleri şunlardır:

Yumrular (örneğin taro, yam)
meyve
Balık, deniz ürünleri ve deniz memelileri
Hindistan cevizi
sebzeler
vahşi oyun
yer fıstığı ve ağaç fıstığı
Darı, arpa, mısır (mısır) veya pirinç avantajlı mantarlar, kalıplar ve liken gibi geleneksel olarak hazırlanmış (fermente veya kül ile tedavi edilmiş)

İşlenmiş yiyecekler, şekerler, unlar veya işlenmiş buğday, işlenmiş yağlar veya çok süt ürünleri yemezler. Aynı şekilde dışarıda olmaktan çok fazla D vitamini alırlar ve/veya deniz hayvanlarının karaciğerlerini tüketirler.
Özet ve öneriler

Akne karmaşıktır ve her bir kişi benzersizdir. Bununla birlikte, kültürlerde sivilceden deneyimlemeyen tipik faktörler vardır. Bu kavramları başlangıç noktanız ve önerilerimiz olarak kullanın.

Bütün, işlenmemiş yiyecekler yerler. Tüm besinleri bu yiyeceklerden gelir. Takviye etmiyorlar.
Dışarı çıkmanın yanı sıra güneş ışığı alıyorlar (veya yine organ etlerinde D vitamini alıyorlar).
Sık sık fermente gıdalar yerler – bağırsak sağlığı için avantajlı probiyotiklerde yüksek yiyecekler.
Inuit dışında, taze veya fermente sebzeler ve meyveler gibi çok sayıda işlenmemiş ve/veya geleneksel olarak hazırlanmış bitki gıdaları ve ıslatılmış/filizlenmiş/fermente edilmiş taneler yerler.
Avantajlı mantarların yanı sıra sık sık birçok taze ot ve baharat yerler.
İşlenmemiş yağların büyük bir dengesi yiyorlar.
Balıklardan, vahşi oyundan, hatta böceklerin yanı sıra salyangozlardan çok sayıda omega-3 yağ asidi yerler. Sebze veya tohum yağlarından çok fazla omega-6 almazlar.
Geleneksel olarak hazırlanmış öğütülmüş fıstığı (örn. Fıstık) ve ağaç fıstığı (örn. Ceviz, badem) yerler.
Çok süt almazlar; Eğer yaparlarsa, fermente ve/veya otlatılmıştır.
Tüketilen her türlü hayvandan mümkün olduğunca çok yerler: karanlık ve beyaz et, organ etleri, bağ dokuları, vb.

Kendini deneyimin değeri

Akne ile mücadele ediyorsanız, bir yiyecek günlüğü tutun. Yiyecekler ve aralar arasındaki bağlantıları arayın – ayrıca yiyeceklerin BR’yi uyarmasının bir gün veya daha fazla sürebileceğini hatırlamıyor.eakouts.

Harika bir deney, yardımcı olup olmadığını görmek için bir ay boyunca buğday, süt ürünleri ve şeker olmadan yapmayı denemektir. Bu

Posted in Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published.