4 Gıda ile bağlantınızı dönüştürmek için

her beş yılda bir yeni bir USDA diyet yönergeleri seti alıyoruz. Kılavuzlar, profesyoneller tarafından oluşturulmasının yanı sıra, bilimsel olarak doğrulanmış beslenmenin yanı sıra ABD nüfusu için diyet bilgilerini de özetlemektedir. Bir sonraki setin bu yılın ilerleyen saatlerinde gösterileceğini gösteren 2015 yılında gösterilen son yönerge kümesi.

Diyetisyenlerin yemenin geleceği ve genel sağlık hakkında ne gözlemlediklerini duymayı merak ediyorduk. Kültür nerede değişiyor ve ayrıca hangi yeni kavramlar beslenme topluluğunda içselleştiriliyor? Dört profesyonelin önümüzdeki yıllarda daha fazlasını görmemiz gerektiği konusunda belirtmesi gereken şey budur:

Dikkatli ve sezgisel yemek artık merkez sahne alıyor. Daha fazla profesyonel, yemek yeme sürecine odaklanmanızı ve yemeğinizin tadını çıkarmanızı istiyor. “Ruh halini ayarlayarak” başlayın, ”diyor Megan Wong, Rd. “Dikkat dağıtıcı unsurların yanı sıra, her türlü ekranı ve cihazları ortadan kaldırmayı deneyin. Yardımcı olursa arka plan müziği oynayın ve yemek alanınızı keyifli bir konumu tekmeleyin. ” Wong, farkındalık herkes için farklı. “Bazıları için yemeğinizin nereden geldiğine ve tam olarak tabağınıza nasıl geldiğine inanıyor” diyor. “Diğerleri için, daha yavaş yemeyi, dokulara, aromalara daha fazla ilgi duyduğunun yanı sıra yediğinizin yanı sıra tam olarak nasıl hissettiğinizi gösteriyor.”

Yiyeceklerin tadı ve neden yediğimizi tam olarak düşünmek, genel olarak yiyeceklerle daha sağlıklı bir bağlantı kurmamıza yardımcı olabilir. Bu, kayıtlı bir diyetisyen ve gıda esneklik koçu olan Bonnie Roney, Rd, Bonnie Roney, Vücudunuzun “iç bilgeliği, açlık ve dolgunluk ipuçları kılavuzu” nı yediğinizde seçmesine izin veriyor. Ne yediğin gibi. “Sezgisel olarak yemek yiyenlerin daha az düzensiz yeme, gelişmiş vücut imajı, azaltılmış ağırlık bisikletinin yanı sıra daha düşük BMI olduğu keşfedildi” diyor. Dersler? Yavaşça yiyin, her zevkin tadını çıkarın, dolu olduğunu belirttiğinde vücudunuzu dinleyin ve kendinizi mahrum etmeyin.

Karbonhidratlar yağ tedavisini alır. 1990’larda büyük bir yağ korkusu vardı. Bu, az yağlı fenomenin ülkeyle süpürüldüğü gibi, herkes kendilerini “sağlık işaretleri” olarak adlandırılan yüksek proteinli, az yağlı diyetlere uyuyordu. Bugün, sağlıklı ve sağlıksız yağlar olduğunu anlıyoruz. Avokado, fındık, zeytinyağı ve balıktaki yağlar gibi çoklu doymamış yağların yanı sıra çoklu doymamış yağlar süper gıdalardır. Doymuş yağlar – işlenmiş gıdalarda, peynir, tereyağı, hindistancevizi yağı ve kırmızı ette keşfedilenler gibi – diyette kısıtlanmalıdır.

Bugün nüansı anlıyoruz. Bugün olduğu gibi, karbonhidratlar da benzer bir tedavi görüyor, Amy Goodson, MS, RD, CSSD, bir diyetisyen ve spor diyetetik alanında yönetim kurulu sertifikalı uzman. “Konuşma, karbonhidratlardan bir makrobesin olarak sınırlamak için, diğerlerinden daha fazla besin açısından zengin bir konuşmaya geçiyor” diyor.

Tıpkı yağların kategorizasyonu gibi, artık sağlıklı karbonhidratların yanı sıra daha az sağlıklı karbonhidratların olduğu ve sağlıklı ve sağlıksız olarak düşünülmesi gereken şeylerin birçok insan için şaşırtıcı olmayabileceğini kabul ediyor ”diyor. Besin açısından zengin karbonhidratlar tam tahıllar, baklagiller, sebzeler ve meyvelerdir. İnce ayarlanmış karbonhidratlar, beyaz ekmek, hamur işleri, şeker ve şekerle tatlandırılmış içecekler gibi sınırlı olmalıdır.

Tüm yiyeceklerin tabağınızda bir yeri vardır. Diyetinizdeki tüm yiyecekler için yer, akşam yemeğinden sonra ara sıra bir dilim bile veya bir süre sonra zengin bir makarna yemeği var. Kuzey Carolina, Greensboro’da bir diyetisyen olan Rd ve Invigormedical.com profesyonel olan Kathryn Bubeck, “Karbonhidrat ve gluten kötü değil” diyor. “Bazı insanlar düşük karbonhidratlı bir planda çok daha iyi hissediyor, birkaçımız yüksek karbonhidrat tercih ediyoruz. Çölyak hastalığınız yoksa, diyetinizden glutenden kurtulmak için kesinlikle hiçbir neden yoktur. Bu adımı daha da ileriye taşımak için, gerçek bir tıbbi nedeni olmadıkça, insanların tüm gıda gruplarından kurtulmayı bırakmalarını istiyorum. ”

Bubeck, bazı yiyeceklerin tamamen yasaklanması gerektiği kavramının “korkunç bir şekilde modası geçmiş” olduğunu ve gerçekten de “kötü” yiyecekler olmadığını belirtiyor. “Bir tür beslenme değeri olan her ne kadar süresi dolmuş, kirli veya acımasız yiyecek yemediğiniz sürece” diye açıklıyor. “Belirli gıdaların kötülüğü, düzensiz beslenmeye neden olabilir ve bu kırılması son derece zor bir döngü olabilir.” Keyfini çıkarın – dondurma, ekmek, cips. Sadece aşırı tüketmeyin.

Sadece kilonuza değil, davranışınıza odaklanın. Uzun zamandır, herkes sağlığı belirlemek için ağırlığa baktı. Bununla birlikte, vücut kitle indeksi (BMI) sadece bir ölçümdür ve aynı zamanda birinin genel sağlıkının tamamen kesin bir yordayıcısı değildir, Roney.

“Beslenme uzmanları, ağırlık değil, davranışların sağlığın en iyi öngörücüleri olduğunu tam olarak keşfetmeye devam ediyor” diyor. “Kilo birDavranışlar ve birçok kayıtlı diyetisyen, azaltılmış midsection çevresi, kan basıncı veya kolesterol gibi sağlık ve sağlıklı yaşam belirteçlerini geliştirmek için bireyler ve müşterilerle ağırlık odaklı davranış odaklı yöntemlere geçiyor. ” Elbette, kilo kaybı bu sayıları azaltmaya kesinlikle yardımcı olacaktır, ancak sayıları sadece ağırlık değil, yukarı çıkmaya yönlendiren davranışlara veya rutinlere odaklanarak geliştirmeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Dar bir BMI’nin içine düşmeye karşı sağlıklı, dengeli bir diyet planı yemeniz daha önemlidir. İster inanın ister inanmayın, bilim adamları, bir kişinin yürüdüğü hızı veya kavramalarının yoğunluğu gibi kilo alacak hiçbir şeyi olmayan diğer sayıları keşfettiler.

Bu bilgi akademik işlevler içindir, ancak tıbbi tanı veya tedavinin yerini almaz. Bir sağlık ve sağlıklı yaşam sorunu veya koşulunu teşhis etmek veya tedavi etmek için bu bilgileri kullanmamalısınız. Diyetinizi değiştirmeden, uyku alışkanlıklarınızı değiştirmeden, takviye almadan veya yeni bir fiziksel uygunluk rutini başlatmadan önce her zaman doktorunuzla denetleyin.

Jenna Birch

Jenna Birch, yaşam tarzı gazetecinin yanı sıra bir sağlık ve sağlıklı yaşamdır. Web için yazdı ve Cosmopolitan, O, Psikoloji, bugün, benlik, kadın sağlığı ve sağlıklı yaşamı ve erkek sağlığı gibi basılı satış noktaları yazdı. Yahoo için bir bağlantı köşe yazarı ve bugünün zorlu buluşma manzarasında gezinen çağdaş kadınlar için bilim destekli bir rehber olan benzer Space’in (Ocak 2018, Grand Central Life & Style) yazarıdır. Michigan Üniversitesi mezunu, Jenna hala Ann Arbor, MI’da yaşıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.